واندرلیست

واندرلیست و ویژگی‌های  خاص آن

واندرلیست یک اپلیکیشن آلمانی است که با آن می‌توانید برنامه‌های روزانه و پروژه های کاری خودرا مدیریت کنید. این نرم افزار در سال ۲۰۱۰ به عنوان یکی از اپیلکیشن‌های برتر مدیریت برنامه جهان انتخاب شد. اگر تا بحال با از اپلیکیشن‌های برنامه‌برنامه ریزی روزانه در گوشی خود استفاده کرده‌ باشید، به احتمال زیاد با نصب واندرلیست و روشی که در این مقاله برایتان توضیح می‌دهم همه آنها را پاک خواهید کرد. خوب منحصر بفرد واندرلیست اینست که تقریباً‌ تمام ویژگی‌ عالی خوب برنامه‌های مشابه را در خود جای داده که موارد زیر از آن جمله‌اند.

 • این نرم افزار در دو نسخه‌ اندروید و ios  تولید شده.
 • نسخه ویندوز و لینوکس برای دسکتاپ و تحت وب آن نیز فعال است.
 • قابلیت ذخیره اطلاعات به صورت ابری و خارج از دستگاه را دارد که این ویژگی سبب می‌شود، اطلاعات ذخیره شده  شما به جهت ماندگاری امنیت داشته باشد و همزمان تمام اطلاعات علاوه بر گوشی در کامپیوتر و سایت واندرلیست نیز قابل مشاهده باشد. (همانطور که بیان شد برای دسترسی به اطلاعات می‌توانید از سایت واندرلیست هم استفاده کنید به عبارت دیگر اگر به اینترنت دسترسی داشته باشید، بدون نیاز به نصب اپلیکیشن این دسترسی برای شما فراهم است.)
 • قابلیت به اشتراک‌گذاری لیست‌ها و موارد دلخواه با افرادی که دوست دارید. این قابلیت در کارهای تیمی و پیشبرد پروژه‌ها یک مزیت عالی است.
 • قابلیت قرار دادن آلارم و اطلاع رسانی در زمان‌های دلخواه که می‌تواند به صورت یک پیام در ایمیل و یا نوتیفیکیشن در کامپیوتر یا گوشی باشد.
 • پشتیبانی از زبان فارسی
 • رایگان بودن همه امکانات آن (در اپلیکیشن‌های مشابه معمولاً دسترسی به برخی از همین امکانات باید خریداری شود.)

تنها نقاط ضعف واندرلیست

دو ایراد مهمی که به واندرلیست وارد است یکی نداشتن تقویم فارسی است و دیگری پایان بروزرسانی این نرم افزار است. علت عدم بروزرسانی اینست که شرکت مایکروسافت امتیاز این نرم افزار را خریداری کرده و در نسخه‌ی مشابهی به نام  to do   ارائه کرده. خوشبختانه نرم افزار to do   این امکان را فراهم کرده تا به راحتی اطلاعات موجود در واندرلیست را به آن منتقل کنیم. بنابراین با توجه به قابلیت‌های زیاد واندرلیست پیشنهاد من اینست که از واندرلیست استفاده کنید و در صورت نیاز بدون هیچ مشکلی می‌توانید به  to do  مهاجرت کنید. یکی از مهمترین نقاط ضعف اپلیکیشن to do نداشتن قابلیت اشتراک‌گذاری لیست‌ها بود ( البته ممکمن است در زمان خواندن این مقاله این مشکل برطرف شده باشد)

اسباب کشی

مهم‌ترین کاری که واندرلیست در مدیریت برنامه‌های شما می‌کند؟

اگر در یک جمله بخواهم مهمترین فایده واندرلیست را بگویم اینست‌که :

واندرلیست کمک می‌کند ذهن شما از اطلاعاتی که فعلاً به آن نیاز ندارید تخلیه شود، با کمک خودتان آنها را خیلی ساده طبقه‌بندی ‌می‌کند و در صورت تمایل آنها را در زمان مورد نظر به شما یادآوری می‌کند.

این کار از این جهت  اهمیت دارد که در حالت طبیعی این گونه اطلاعات در حافظه کوتاه مدت نگهداری می‌شوند. اما نکته مهم اینجاست که حافظه کوتاه مدت فقط تعداد محدودی (سه الی چهار مورد)  را می‌تواند در خود نگهداری کند. بنابر این وقتی حافظه کوتاه مدت از اطلاعات به اندازه کافی سرریز می‌شود، ورود یک ایده جدید همراه می‌شود با از دست رفتن یکی از  ایده‌های قبلی!

کدام ایده‌ها و اطلاعات بیشتر در حافظه کوتاه مدت می‌مانند؟

پاسخ به این سوال ساده ارزش برنامه ریزی با واندرلیست را برای شما روشن تر می‌کند. ایده‌هایی در ذهن شما می‌ماند که بیشتر از همه توجه شما را جلب می‌کنند. فرض کنید امروز یک قرار ملاقات، یک خرید مهم و پرداخت قبض موبایلتان را در ذهن مرور می‌کنید. اما به محض ورود به دفتر کارتان متوجه می‌شوید یکی از کارمندان شما غیبت کرده و یک سری از کارها نیاز به پیگیری فوری دارد. این اتفاق جدید باعث می‌شود فعلا حافظه کوتاه مدت از اطلاعات قبلی یک یا دو  مورد را حذف کند تا ظرفیت پردازش به کار جدید را داشته باشد. این یعنی فراموشی اطلاعات قبلی. این تجربه‌ای است که همه ما آن را بارها و بارها تجربه کرده‌ایم.

هر روز ممکن است ده‌ها ایده خلاقانه به ذهن ما خطور کند اما هیچگاه قدرت جلوه کردن را نخواهند داشت زیرا ذهن ما همیشه درگیر پردازش اطلاعاتی است که قدرت جلب توجه بیشتری را دارند!

دیوید آلن

آیا واندرلیست به تنهایی کافی است ؟

مسلماً اینگونه نیست. واندرلیست یک وسیله است که به شما کمک می‌کند این کار را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهید. ایده‌ای که می‌خواهم برای تخلیه اطلاعات به شما پیشنهاد کنم ایده مدیریت برنامه به روش GTD   از دیوید آلن است. این روش یک  یک مدل استاندارد و کاربردی در برنامه‌ریزی است که از مخفف (Getting Things Done) یعنی جمع کردن چیزها و انجام آن‌ها، گرفته شده.

مبنا و اصل روش این است که کاری در ذهن نماند و تمام کارها بدون استرس انجام شود. شما می‌توانید با این روش کار با واندرلیست را شروع کنید و با رعایت اصول در برخی از موارد به سیلقه خود آن را شخصی سازی کنید.

دیوید آلن 2

نصب و راه‌اندازی واندرلیست

با توجه به نوع گوشی و یا نحوه استفاده شما از این ابزار می‌توانید از لینک‌های زیر برای نصب واندریست استفاده کنید. بعد از نصب برای ورود کافیست یک آدرس ایمیل داشته باشید تا یک اکانت به نام خودتان بسازید و کار را شروع کنید.

 

تنظیمات اولیه و شخصی سازی واندر لیسیت

نمای این اپلیکشن بعد از نصب در ویندوز و موبایل به شکل زیر خواهد بود

 

بعد از نصب

با نصب اپلیکیشن روی موبایل منوها با زبان گوشی شما هماهنگ خواهد شد و در اپلیکیشن اندروید گوشی گزینه‌ای برای تغییر زبان منوها پیدا نخواهید کرد. اما در اپلیکیشن ویندوز برای دسکتاپ می‌توانید منو‌ها را به زبان دلخواه‌تان تغییر دهید.

برای این کار کافیست با کلیک در قسمت عکس پروفایلتان وارد تنظیمات‌ واندرلیست شده تا گزینه انتخاب زبان را مشاهده کنید.

تغییر زبان

در پنجره تنظیمات کاربری شما می‌توانید تمام موار زیرا به سلیقه شخصی خود تغییر دهید.

عمومی General ) ):

زبان – چیدمان تاریخ ( البته تاریخ به میلادی است) – ساعت ( حالت ۱۲ یا ۲۴ ) –  انتخاب روز شروع هفته – انتخاب صدا برای اطلاع رسانی –

 

شناسه (Account):

انتخاب و تغییر عکس پروفایل، ایمیل و رمز عبور ( اگر گوش شما گم شود و یا جایی باشد که امکان دسترسی دیگران به آن باشد می‌توانید در دستگاه دیگر یا سایت واندرلیست رمز عبور خود را از این قسمت تغییر دهید در با این کار واندرلیست‌های قدیم شما با رمز جدید فعال خواهد شد)

شغل (Business):

در این قسمت با کلیک روی دکمه سبز رنگ به سایتی هدایت می‌شوید که به تمام سوالات شما در باره واندرلیست و مشکلات احتمالی، در زمان کار با آن، جواب می‌دهد البته این سایت به زبان انگلیسی است.

میانبر‌ها (Shortcat):

کلید‌های میانبر برای سرعت عمل در واندرلیست دسکتاپ

لیست‌های هوشمند (Smart lists):

هوشمند کردن لیست‌ها از قبیل طبقه‌بندی کارها در روزها، اولویت بندی کارها، محول کردن کارها و تیک خوردن کارهای انجام شده

آگاه‌سازی (Notificatins):

اطلاع رسانی زمان انجام کار یا سر رسید انجام یک کار از طریق ایمیل و کامپوتر و موبایل

آشنایی با چند مفهوم قبل از شروع کار با واندرلیست

کار (task) :

به هر چیزی که شما عامل تغییر آن هستید یک کار می‌گوییم. کار‌ها ممکن است یک اقدام چند دقیقه‌ای خیلی ساده باشد مانند پاسخ بله یا خیر به یک پیامک  و ممکن است یک پروژه یکساله باشد. در این قسمت منظور ما از کار مواردی است که برنامه ریزی نشده و ما قصد داریم برای آنها برنامه‌ای جهت اقدام داشته باشیم. به عنوان مثال خرید کتاب “مگا خلاقیت” می‌تواند یکی از کارهای من باشد. این مورد می‌تواند هر چیز دیگری مثل یک تماس تلفنی، خواندن یک مطلب مهم، ایده‌ای که ناگهان به ذهن می‌رسد، رفتن به یک مسافرت در چند ماه دیگر و حتی یک پروژه بلند مدت یکساله باشد. جایگاه کارها در ابتدا صندوق ورودی واندرلیست است.

در واندرلیست برای ثبت کارها روی عبارت  صندوق ورودی (inbox) کلیک کنید و در قسمت  افزودن یک کار …  ( add a to-do… + ) نام کار خود را تایپ کنید. در واندرلیست گوشی علامت مثبت پایین صفحه  نیز شما را به صندوق ورودی می‌برد.

لیست در واندرلیست

 

بنابر این وقتی از کار صحبت می‌کنیم، منظور مواردی است که در (inbox) یا صندوق ورودی یادداشت کرده‌ایم و قرار است آنها را پردازش کنیم.

 

فهرست (list) :

به مجموعه‌ای از از کارها و ایده‌ها که در یک مورد مشترک هستند فهرست یا لیست می‌گوییم. به عنوان مثال، من یک لیست از کتاب‌هایی که می‌خواهم بخرم درست می‌کنم و کتاب “مگا خلاقیت” را دراین لیست قرار ‌می‌دهم و از این به بعد، هر جا با کتاب جالبی برخورد کردم که ارزش خریدن را دارد، به این لیست اضافه می‌کنم.( این لیست زمانی که در یک کتابفروشی هستم بدرد من می‌خورد) با توجه به آنچه بیان شد من می‌توانم در هر مورد لیست‌های زیادی داشته باشم. مثلاً لیست کتاب‌هایی که در الویت مطالعه من قرار دارند، لیست کتاب‌هایی که امانت داده‌ام، لیست کتاب‌های عالی مدیریت، لیست کتاب‌های الکترونیک من و …

برای ساخت فهرست یا لیست در صفحه اصلی روی گزینه (Create list)  یا همان “ایجاد فهرست” کلیک کنید. با این کار پنجره‌ای باز می‌شود و از  شما می‌خواهد یک نام برای فهرست خود وارد کنید تا لیست شما ساخته شود.

فهرست

پوشــه(Folder) :

پوشه‌ها مجموعه‌ای از فهرست‌های مرتبط با هم را درخود جا می‌دهند و به شما کمک می‌کند راحت‌تر به اطلاعات خود دسترسی پیدا کنید. هر پوشه شامل موضوعات مشترکی از فهرست‌ها هستند. به عنوان مثال پوشه کتاب‌های واندرلیست من شامل تمام لیست‌های زیر است.

لیست کتابهایی که باید بخوانم، لیست کتابهایی که باید بخرم، لیست کتابهای مهم مدیریت و … ، لیست کتاب‌هایی که قرار است در سایتم معرفی کنم و لیست کتاب‌هایی که به دوستانم امانت داده‌ام .

روش ساخت یک پوشه

برای ساخت پوشه در گوشی کافیست دو یا چند فهرست را باهم انتخاب کنید ( با لمس و نگه داشتن روی فهرست تغییر رنگ داده و انتخاب می‌شود.) با این کار پنجره‌ای باز می‌شود که می‌توانید نام پوشه را انتخاب کنید این پوشه شامل همه لیست‌هایی می‌شود که انتخاب کرده‌اید. بعد از این نیز هر لیستی را که انتخاب کنید و زیر این پوشه بکشید در آن قرار می‌گیرد.

برای ساخت پوشه در دسکتاپ کامپوتر کافیست یک فهرست را روی فهرست دیگر دراگ (یک فهرست را با موس گرفته و روی فهرست دیگر رها کنید) تا یک پوشه ساخته شود.

برنامه‌ریزی در واندرلیست

اصول برنامه ریزی با واندر لیست

کار اصلی شما اینجا شروع می‌شود. در ابتدا کمی کار ممکن است سخت به نظر آید اما خیلی سریع کار با واندرلیست به یکی از لذت بخش‌ترین کارهای شما تبدیل می‌شود. پس لطفاً‌ این مراحل را گام به گام با آموزش‌ها ادامه دهید.

گام اول:  بارش فکری ایده‌های کار

قسمت  inbox (صندوق ورودی) واندرلیست خود را باز کنید و تمام کارهای (task)‌های خود را وارد کنید. هر چیزی که به ذهن‌تان می‌رسد بنویسید در این مرحله اصلاً‌ نگران زیاد شدن کارها نباشید و فقط بنویسید. موارد زیر برای یافتن ایده‌ها بیان شده و شما می‌توانید کارهایی خیلی متفاوت‌تر و بیشتر نیز داشته باشید.

کارهای که باید به دیگران بسپارید./  کتابهایی که باید بخوانید./ فیلم‌هایی که دوست دارید ببینید./ خرید‌هایی که باید انجام شود./ ایده‌های که دوست دارید اجرا کنید./  ارتباط‌هایی که باید شکل دهید./  عادت‌هایی که باید ترک، یا ایجاد کنید./ جملات زیبایی که دوست دارید جایی نگهداری کنید./  تماس‌های تلفنی که باید بگیرید./ تمرین‌هایی که باید انجام دهید./  مهارت‌هایی که باید یاد بگیرید./  چیز هایی که شما نگران می‌کند./ چیزهای که شما را شاد می‌کند و ….

 

برای هر کدام از موراد بالا می‌توانید ده‌ها ایده بنویسید و صندوق ورودی واندرلیست شما ممکن است با بیش از صد کار پُر شود. در این مرحله احتمالاً‌ دچار اضطراب خواهید شد. نگران نباشید بزودی با پردازش این موارد ذهن شما خالی خواهد شد. واقعیت اینست که تمام مواردی را که یادداشت کرده‌اید هر از چندگاهی در ذهن شما جولان می‌دهند و ناخواسته شما را مضطرب می‌کند و ناخواسته از شما انرژی می‌برند. اما حالا آگاهانه می‌خواهید از شر این نگرانی خلاص شوید.روش برنامه ریزی   GTD همراه اپلیکیشن واندرلیست یک بار برای همیشه تکلیف شما را با این پرونده‌های باز روشن می‌کند.

 

هر پرونده‌ی بازی که در ذهن خود دارید دائماً‌ از شما انرژی هدر می‌دهد و بستن هر پرونده باز به شما انرژی می‌دهد. توجه داشته باشید قرار نیست همه کارها را انجام دهید ما در این مرحله فقط پردازش می‌کنیم. پردازش یعنی بستن پرونده باز در ذهن و این شروع انجام کارهاست.

گام دوم: ساخت فهرست عمومی و اختصاصی

با نگاه  به این اقدامات متوجه می‌شوید برخی از کارها  از یک جنس هستند و وجوه مشترکی دارند مثلا یک تعداد از اقدامات شما از جنس خرید هستند. تعدادی مربوط به مهارت‌های فردی می‌شوند و …..

متناسب با کارهایی که در صندوق ورودی مشخص کرده‌اید برای خود فهرست بسازید. به عنوان مثال فهرست کتاب‌هایی که باید بخوانم. فهرست مطالب انگیزشی، فهرست خریدها و ….

 

چند فهرستی که پیشنهادی و عمومی

علاوه بر فهرست‌های اختصاصی که برای هر کسی متفاوت خواهد بود چند فهرست عمومی هم می‌توان تعریف کرد این فهرست‌ها شامل فهرست کارهای بلاتکلیف، پروژه‌ها و موارد اینچنینی باشد. جنس این کارها به گونه‌ای است که نمی تواند فعلا برای آنها یک تصمیم قطعی گرفت.

چند فهرست زیر را بررسی کنید و در صورت لزوم شما هم از آن استفاده کنید

فهرست مطالبی که باید آرشیو شود:

هر چیزی که باید نگهداری شود تا روزی به درد بخورد و فعلاً‌ هیچ کار کردی ندارند

فهرست اطلاعات ضروری:

شامل آدرس محل کار، خانه، ایمیل، شماره تلفن‌ها و فکس و …. اطلاعاتی که هر چند وقت یک بار به آن نیاز است و تایپ آن برای ارسال در گوشی مشکل است.

فهرست مطالب جالب انگیزشی یا خنده دار و نظیر آن:

این فهرست کمک می‌کند یک دسته بندی از مطالبی داشته باشیم تا در زمان خاص به راحتی به آن دسترسی داشته باشیم اگر کار شما آموزش است این لیست فوق‌العاده به شما کمک می‌کند.

فهرست کارهایی که باید پخته شود:

این کارها نیاز به بررسی و تحقیق بیشتری دارد و همین الان نمی‌توان تصمیم قطعی راجع به آن گرفت. مثلا ایده تولید یک محصول جدید یا استخدام یک کارمند از بین چند کارمند و …

فهرست کارهای در انتظار :

این فهرست شامل کارهایی می‌شود که کنترل بخشی از آن به شخص دیگری بستگی دارد مثل انتظار جواب یک آزمایش در سه روز دیگر یا وامی که یک ماه دیگر نوبت آن می‌شود. این موارد را این فهرست قرار می‌دهیم.

فهرست پروژه‌ها:

پروژه‌ها شامل کارهایی می‌شود که از چندین کار تشکیل شده و زمان زیادی می‌برد. این زمان ممکن است حتی تا یک سال هم طول بکشد. این موارد ممکن است همان اهداف کوتاه مدت یا بلند مدت ما باشد.

فهرست کارهای شاید یک روزی

شامل کارهای مورد علاقه‌ای که در اولویت نیستند سفر به کشوری که فعلاً‌ خیلی مهم نیست، نواختن یک ساز یا یادگیری یک هنر که شاید فعلاً‌ ضروری نباشد و هر چیزی مشابه آن

 

گام سوم: پردازش کارهای صندوق ورودی

وارد سخت‌ترین قسمت کار شده‌‌اید. این مرحله را طبق فلوچارت زیر پیش بروید. در ادامه هر قسمت با مثالی توضیح داده شده تا به راحتی این مرحله را طی کنید.

فلوچارت

دوربیندازید: یک سوال درست می‌تواند به شما کمک کند از این قسمت عبور کنید کافیست از خودتان بپرسید آیا این کار من را در رسیدن به اهدافم کمک‌می‌کنه یا نه؟  جواب این سوال تکلیف شما رو روشن می‌کند. ( توجه دارید که هدف‌گذار ی شامل یک مورد نیست و همه جنبه‌های زندگی را شامل می‌شود.)

باید پخته بشه: همان طور که در قسمت قبل بیان شد یک فهرست به این نام درست می‌کنیم و موارد که نیاز به بررسی بیشتر دارد را  در آن قرار می‌دهیم. نام این فهرست را می‌توانیم به سلیقه خود یک واژه کوتاه‌تر انتخاب کنیم. مثل: دانه، جوانه،

 آرشیو بشه: این موارد معمولاً‌ شامل مواردی است که نیاز به اقدام خاصی ندارد. لیست آرشیوها ممکن است متفاوت باشد و همه آنها را بعداً‌ در یک پوشه قرار دهید. به عنوان مثال لیست کتابهایی که می‌خواهم بخرم در واندرلیست من از این جنس هستند اما من آنها را در پوشه کتابها قرار داده ام. این لیست‌ها می‌تواند شامل موارد متفاوت و زیادی باشد مانند:  لیست آدرس‌هایی که زیاد تایپ می‌شوند، لیست پسوردهای مختلف، لیست  شماره حسابها و ایمیل‌ها و ….

واگذارش کن:  این گزینه برای مدیر‌ها بویژه مدیران سیستم‌ساز است. اگر مدیر هستید روی این گزینه خیلی تمرکز داشته باشید. بیشترین مشکل شما ممکن  است همین قسمت باشد. اگر نمی‌دانید این قسمت را چگونه پردازش کنید دلیلش اینست که معیارهایی برای واگذار مشخص نکرده‌اید. در ابتدا معیارهای واگذاری کار را برای خود تعریف کنید تا راحت‌تر این از این مرحله عبور کنید. به عنوان مثال من تمام کارهای حسابداری را واگذار کرده‌ام.

انجامش بده: در زمان مرتب کردن صندوق ورودی یاهمان (inbox)  اگر کاری پنج دقیقه زمان می‌گیرد، فوراً‌ انجامش دهید. زمان پنج دقیقه یک زمان واقعی و استاندارد نیست ممکن است برای شما چند دقیقه بیشتر یا کمتر باشد. برای خود زمان کوتاهی را در این حدود تعیین کنید و اگر کاری در آن اندازه می‌گنجید فوراً ‌ آن کار را انجام دهید تا تمام شود. به عنوان مثال جواب یک پیامک یا ایمیل یا خواندن نماز یا یک مدیتیشن ساده

 سر رسید براش بذار: کارهای قبل کمتر از یک‌ ساعت را در تقویمِ‌ واندرلیست مشخص کنید. وقتی روی کارتان در واندرلیست کلیک کنید و نگه دارید در نوار بالا آیکون تقویم دیده خواهد شد با کلیک روی تقویم عبارت‌های سر رسید امروز، سر رسید فردا، سر رسید هفته بعد مشخص می‌شود  که شما باید باید یکی را انتخاب کنید و زمان برایش مشخص کنید.

در تقویم قرار بده: منظورمان از تقویم در این قسمت یک تقویم فیزیکی بیرون از واندرلیست است ( پیشنهاد من یک تقویم دیواری است در اتاق کار است و یک ماه یا یک فصل را نشان می‌دهد ) اما حتماً نباید این چنین هم باشد. کارهایی با زمان بیشتر از یک ساعت و قرار‌های ملاقاتی که زمان‌شان به احتمال زیاد تغییر نخواهد کرد را در تقویم وارد می‌کنیم.

فایده این کار اینست که شما در یک نگاه به تقویم  یک برآوردی از حجم کارهای قطعی و غیر قابل تغییر را خواهید دید.

در پروژه‌ها قرار بده: منظور ما از پروژه کاری است که بتوان آن را به چندین کار تقسیم کرد و انجام آن کارها زمانی بین چند روز تا یکسال  را نیاز دارد.

کارهای که در پروژ‌ه‌ها قرار می‌گیرد به کارهای کوچک تقسیم می‌کنیم و هر کدام را درصندوق ورودی وارد می‌کنیم و دوباره همین مراحل را طی خواهد کرد.

بنابراین یک پروژه ممکن است شامل کارهایی باشد که باید پخته‌شود، واگذار شود، فوراً‌ انجام شود و ….

 

روش قرار دادن کارها در فهرست مورد نظر

 1. در صندوق ورودی روی کار مورد نظر را لمس‌کنید تا انتخاب شود
 2. نوار بالای صفحه با تغییر رنگ به آبی سه گزینه نشان می‌دهد که در شکل زیر می‌توانید کار هر کدام را مشاهده کنید.

قرار دادن کار درفهرستها

 1. حال می‌توانید کار را حذف کنید (آیکون سطل زباله) یا در یک فهرست قرار دهید (آیکون فلش روپایین) و یا برای آن کار یک سر رسید مشخص کنید.(آیکن تقویم) برای این کار کافیست تقویم را باز کنید. سر رسیدهای امروز، فردا و هفته بعد را مشاهده خواهید کرد. همچنین می‌توانید با انتخاب عبارت سفارشی وارد تقویم شده و یک روز دقیق را برای سررسید خود تعریف کنید.

نکات مهم در این قسمت

 • در صورتی که کار خود را در فهرست‌ قرار دهید کار شما از صندوق ورودی (inbox) پاک می‌شود و در لیست مورد نظرتان قرار می‌گیرد.
 • اگر برای کار سررسید مشخص کنید، کار از صندوق ورودی پاک نمی‌شود. اما واندرلیست یک فهرست به نام امروز در صفحه اصلی درست می‌کند و به ترتیب سررسید کارهای هر روزتان را نشان می‌دهد.
 • در واندرلیست نسخه دسکتاپ یک لیست هم برای کارهای هفته درست می‌کند.
 • شما می‌توانید کارهای مهم را ستاره دار کنید تا به اول صفحه صندوق ورودی (inbox) شما بیاید.
 • واندرلیست یک لیست از کارهایی که شما آنها را ستاره دار کرده‌اید نیز در صفحه اصلی به شما نشان می‌دهد.
 • شما برای هر کدام از کارها می‌توانید یک یادآورنده، یک کار مرتبط با آن کار، یک یادداشت، یک فایل( عکس، ویدیو، صدا و …) قرار دهید هم چنین می‌توانید در باره یک کار با شخص دیگری که کارتان را با او به اشتراک کذاشته‌اید چت داشته باشید. برای این کار در گوشی کافی است روی کار را لمس کنید و در واندرلیست دسکتاپ روی آن دبل کلیک کنید. شکل زیر به شما کمک می‌کند این قسمت را بهتر درک کنید.

سررسید واندرلیست

استفاده واندرلیست برای انجام کارهای مشترک و پروژ‌ها

یکی از ویژگیهای واندرلیست اشتراک گذاری لیست‌هاست. برای این کار باید دوستان شما نیز واندرلیست داشته باشند و شما آنها را برای اشتراک گذاری در یک لیست دعوت کنید و طرف مقابل نیز بپذیرد. اما فایده این کار را با یک مثل ساده برایتان باز می‌کنم. فرض کنیدشما با سه نفر از دوستانتان به نمایشگاه کتاب رفته‌اید و هر کدام لیستی از کتابهای مورد علاقه خود دارید.اگر بخواهید به تنهایی به جستجوی کتاب‌های خود بپردازید علاوه بر اینکه زمان زیادی از شما می‌برد ممکن است موفق نشوید همه کتاب‌ها را در نمایشگاه بیابید. اما با واندرلیست می‌‌توانید خیلی راحت شما از دوستانتان برای خرید کتابهای خود استفاده کنید و خودتان نیز اگر کتاب مورد علاقه دوستتان را دیدید بخرید. کافیست لیست کتاب‌های خود را باهم به اشتراک بگذارید. حال همه شما یک لیست خرید کتاب دارید کافیست با خرید هر کتابی که در این لیست هست  آن را تیک بزنید تا از لیست حذف شود و یک دوست دیگر آنرا نخرد. واندرلیست این قابلیت را نیز دارد که برای هر کار ( TASK) یک کار ثانوی (SUBTASK) تعریف کنید. یا یک عکس قرار دهید. بنابراین شما می‌توانید مشخصات دقیق کتاب خود را به کارتان اضافه کنید و عکس کتاب را هم ضمیمه کنید تا دقیقاً‌ مشخص شود چه کتاب باید خریده شود. ( در عکس قبلی این مراحل  توضیح داده شد).

چگونه یک لیست را به اشتراک بگذاریم

برای این کار روی لیست مورد نظرتان کلیک کنید. و در بالای صفحه روی آیکون طرح آدمک کلیک کنید. صفحه‌ای که برایتان باز می‌شود که باید ایمیل دوست یا همکار مورد نظرتان را در آن واردکنید. با تایید طرف مقابل لسیت شما به اشتراک گذارده خواهد شد و از این به بعد هر دوی شمامی‌توانید در این لیست تغییرات لازم را ایجاد کنید و از این تغییرات مطلع شوید. یک بار که این کار را انجام دهید نام او را در واندرلیست برای همیشه خواهید داشت و در اشتراک‌گذاری‌های بعدی نیازی به وارد کردن ایمیل او نخواهید داشت. شما هم‌چنین می‌توانید با کسی که در یک لیست با او شریک شده‌اید از طریق چت ارتباط برقرار کنید.

به اشتراک گذاری در واندرلیست

امیدوارم از برنامه‌ریزی با واندرلیست لذت ببرید. در صورتی که سوال یا ابهامی در کار با واندرلیست داشتید در کامنت‌ها مطرح کنید تا پاسخگو باشم.

لطفا نظر خود را درباره این مقاله برایم بنویسید ممنون ازشما

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *