تکنیک‌های شخصیت‌خوانی

معرفی تکنیک‌های شخصیت‌خوانی

نام کتاب: تکنیک‌های شخصیت‌خوانی
نویسنده: پل تایگر و باربارا بارون تایگر
مترجم: مهدی قراچه داغی و دکتر حسین رحیم منفرد
انتشارات: پیک بهار
تعداد صفحات کتاب 238
موضوع: شخصیت شناسی mbti

 

تکنیک‌های شخصیت‌خوانی

تکنیک‌های شخصیت‌خوانی اثر پل تایگر و بابارا بارون تایگر است. از این دو محقق نویسنده دو کتاب دیگر  به نام شغل مناسب شما و همسر مناسب شما ترجمه شده که هر دو کتاب مانند کتاب تکنیکهای شخصیت‌خوانی در ارتباط با شخصیت‌شناسی mbti است. اما پیشنهاد می‌کنم برای آشنایی با شخصیت‌شناسیmbti  از کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی شروع کنید و بعد سراغ دو کتاب دیگر بروید.

این کتاب برای چه کسانی مناسب است؟

نویسنده در پیشگفتار کتاب به این سوال و سوالات مشابه پاسخ می‌دهد و در همان ابتدا تکلیف خواننده را با کتاب روشن می‌کند مطالب زیر قسمتی از پیشگفتار کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی  است.

« کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی، برای هر کسی که با مردم سرو کار داشته باشد و یا نیازمند تماس با دیگران باشد مفید است .

اگر در بخش فروش خدمات باشید می‌دانید که با مشتریان مختلف هر کدام به طرزی باید رفتار  شود. این کتاب به شما کمک می‌کند تا بلافاصله سبک های ارتباطی مورد نظر هر یک از مشتریان خود را شناسایی کنید. این کتاب به شما نشان می‌دهد چگونه با مشتریان و مراجعان خود صحبت کنید تا آنها به درخواست شما جواب آری بدهند.

تکنیک‌های شخصیت‌خوانی به بر اساس یک سیستم معتبر علمی است و به شما امکان می‌دهد با توجه کردن به سرنخ‌های متعدد در زمینه‌های وضع ظاهر، کلمات مورد استفاده، زبان بدن، شغل و حرفه، آموزش و تحصیلات و علایق خاص آنها به اطلاعات ارزشمندی دست پیدا کنید. این نظام منحصر بفرد اطلاع‌یابی به شما امتیاز قدرتمندی می‌دهد تا با انواع مختلف مردم ارتباط موفق‌تری برقرار کنید.

اگر شما مدیر هستید، اگر شما مقام بلندپایه مؤسسه‌ای هستید که به دنبال راه‌های بهتری برای انگیزه بخشیدن به کارکنانتان می گردید، یاد می‌گیرید کی چگونه توانمندی های طبیعی کارکنانتان را شناسایی کنید و چگونه به آن بیاموزید تا از استعدادهای خوب خود برخوردار گردند.

اگر آموزگار با مربی هستید، متوجه می شوید که کدام سبک تدریس برای هر یک از یادگیرندگان مناسب تر است؟ می‌آموزید چگونه اطلاعات خود را به آنها بدهید تا آن را به بهترین شکل پردازش کنند،

می‌توانید از شخصیت خوانی استفاده کنید و با همکاران مساله دار روبه‌رو شوید، مراجعان خود را راضی نگه دارید و نماد قوت و ضعف آنها را ارزیابی کنید.

اگر وکیل هستید می توانید از این توانمندی برای شناسایی روحیه قضات و هیات ژوری استفاده کنید. و اگر پزشک هستید می‌توانید روحیات بیماران خود را بهتر بشناسید و اطلاعات حیاتی و با ارزش را در اختیار آنها قرار بدهید.

شاید بخواهید با اشخاص مهم زندگی خود رابطه بهتری برقرار کنید و آنها را بهتر بشناسید. اگر این طور باشد، شخصیت خوانی به شما بینش و فراستی می‌دهد که در غیر این صورت از آن برخوردار نخواهید شد. بدون داشتن این مهارت در شرایطی قرار می‌گیرید که باید مدت ها برای رسیدن به خواسته هایتان تلاش کنید. ما به لطف تجربه چندین ساله خود می‌دانیم که در نتیجه این درک جدید، بسیاری از زنان و مردان به این نتیجه می‌رسند که شاید برای اولین بار می توانند همسران خود را آن طور که هستند درک کنند. دیگران به این نتیجه می‌رسند که چگونه تفاوت های طبیعی آنها تولید تعارض‌های قابل پیش بینی می‌کند. والدین و فرزندان آنها هم متوجه می‌شوند که با تجهیز شدن به مهارت شخصیت خوانی می‌توانند بسیاری از مشکلات خود را از میان بردارند، اختلافاتشان را حل و فصل کنند و ارتباط مؤثرتری فراهم آورند. و سرانجام این کتاب به بالغ‌‌های اندیشمند که می‌خواهند برای خود همسری انتخاب کنند می‌آموزد تا از خواسته‌های خود علم و اطلاع بیشتری داشته باشند.

چگونه از این کتاب بیشترین بهره‌برداری را بکنیم؟

خواندن کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی به لحاظ مختلف و به دلایل گوناگون با بسیاری از کتاب‌های دیگر تفاوت دارد. در واقع توصیه ما این است که این کتاب را آموزشی برای همه مدت عمر در نظر بگیرید. این صرفا یک کتاب اطلاعاتی معمولی نیست و مانند همه دوره‌های آموزش زندگی این کتاب می‌تواند روی شما تاثیر فراوان بگذارد و به احتمال زیاد نگرش شما در زمینه های مختلف را به شدت تغییر می دهد. ما مطالب این کتاب را در ۱۵ سال گذشته به هزاران نفر اموزش داده‌ایم و می‌دانیم که چگونه روی اشخاص تأثیر می گذارد.

اصول اخلاقی شخصیت‌خوانی

یکی از سوالاتی که اغلب از ما می پرسند این است: آیا این کتاب به کسانی که با تکنیک‌های شخصیت‌خوانی آشنا شده‌اند امتیاز غیر منصفانه‌ای در مقایسه با کسانی که با این روش آشنا نیستند نمی‌دهد؟ آیا این روش راه سلطه جویی بر دیگران را آموزش نمی دهد؟

بارها و بارها با این پرسش روبه رو شده‌ایم و با خود به این نتیجه رسیده‌ایم: شخصیت‌خوانی یک ابزار است و ممکن است از هر ابزاری سوء استفاده شود. چکش در دست میکل آنژ می‌تواند یک مجسمه کم نظیر درست کند، اما همین چکش در دست یک مرد دیوانه می تواند برای خرد کردن جمجمه کسی مورد استفاده قرار بگیرد.

همه ما به خوبی می‌دانیم که تکنیک‌های شخصیت‌خوانی اشخاص ابزار قدرتمندی است و این را هم می‌دانیم که ممکن است بعضی‌ها از مهارت ها سوء استفاده بکنند. درست همان طور که بعضی‌ها از توان جسمانی، شعور برتر و یا جذبه‌های طبیعی برای سلطه‌جویی بر دیگران استفاده می کنند. لازم است نظر خود را به روشنی در زمینه نگارش این کتاب بیان کنیم. هدف این نیست که با نوشتن این کتاب دیگران را از خود برنجانیم یا به آنها آسیبی وارد کنیم. هدف این است که به دیگران بیاموزیم تا خود و دیگران را بهتر درک کنند و بتوانند به طرزی موفق با هم ارتباط برقرار کنند. در نهایت، برای در میان گذاشتن آن چه آموخته‌ایم معتقدیم که منافع و فواید این مهارت به مراتب از آسیب‌ها و سوء استفاده های احتمالی آن فراتر است. وقتی ارتباط بهتر می شود، درک، شکیبایی و حتی آرامش افزایش می‌یابد. تلاش ما رسیدن به این هدف است.

شخصیت‌شناسی

بخش بندی و طرز کار  کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی

این کتاب به سه بخش اصلی تقسیم می‌شود.

در بخش نخست درباره تیپ‌های شخصیتی بحث می‌کنیم. با خواندن این بخش از کتاب با تیپ شخصیتی خود آشنا می‌شوید.

بخش دوم کتاب یعنی سیستم: یادگیری تکنیک‌های شخصیت‌خوانی می‌آموزید با ویژگی های کلیدی شخصیتی در دیگران با توجه به وضع ظاهر، طرز کلام، زبان تن، شغل و حرفه و علایق آشنا شوید. در این بخش می‌آموزید چگونه تیپ شخصیتی روی طرز گفت وگوی اشخاص با یکدیگر اثر می گذارد و چگونه می‌توانند به کمک این علم و اطلاع شخصیت‌خوانی را بیاموزند. وقتی به مهارت های لازم دست می‌یابید، می توانید با همه مردم روابط موفقیت آمیز‌تری برقرار سازید.

بخش سوم شما با ویژگی‌های شانزده تیپ شخصیتی آشنا می‌شوید.در این کتاب فهرستی از منابعی در اختیارتان قرار می گیرد که به شخصیت خوانی دیگران کمک می کند. در سرتاسر کتاب سعی کرده‌ایم سؤالات احتمالی شما را پیش‌بینی کنیم و در متن کتاب به آن پاسخ بدهیم. در ضمن با نمونه‌های حقیقی مربوط به زندگی اشخاص آشنا می‌شوید. از نمودارها و جداول مختلف برای تفهیم بهتر مطالب استفاده کرده‌ایم. امیدواریم از کتاب تکنیک‌های شخصیت‌خوانی لذت ببرید و از آن به طرز مطلوب استفاده کنید.»

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *